Održan seminar “Angažman sindikata i uloga zviždača u borbi protiv korupcije”
Seminar “Angažman sindikata i uloga zviždača u borbi protiv korupcije” okupio je predstavnike sindikalnih organizacija i eksperte kako bi se razmotrile ključne uloge sindikata u borbi protiv korupcije, te značaj zviždača u ovom procesu. Na samom početku seminara, predstavljen je Projekat u saradnji sa Solidarity centrom, kao i dosadašnje aktivnosti na međunarodnom i regionalnom planu. Uvodni dio seminara posvećen je važnosti edukacije sindikata, značaju efikasne komunikacije, te ciljevima ove aktivnosti u kontekstu procesa EU integracija.
Borba protiv korupcije: Uloga sindikata
Ranko Božović je istakao da je korupcija univerzalna pojava koja zahvata sve zemlje svijeta. Međutim, sindikati imaju specifičnu ulogu i prednost u odnosu na političare kada je riječ o suzbijanju korupcije, jer mogu djelovati kroz direktan i artikulisan pristup. Na seminaru su navedeni primjeri koji ukazuju na uzročno-posledičnu vezu između visine zarade i mogućnosti za korupciju, a također je naglašena međuzavisnost ekonomskog napretka, socijalne politike i stabilnosti. Ovaj argument ističe važnost prisustva i podrške Evropske unije u regionu Zapadnog Balkana.
Dr Mihailo Babović osvrnuo se na percepciju korupcije u Crnoj Gori, posebno u sektorima zdravstva i školstva, te istakao da, uprkos širokoj rasprostranjenosti, sindikati moraju pronaći način da djeluju u pravcu suzbijanja korupcije. Da bi sindikati bili efikasni u ovoj borbi, neophodno je da prođu kroz određene reforme, budući da se okolnosti neprestano mijenjaju. Sindikati, kao radničke organizacije koje pripadaju svima, moraju izbjeći fragmentaciju koja vodi do sindikalnog elitizma, jer to slabi njihovu moć i onemogućava istinski socijalni dijalog.
Zaštita zviždača
Petar Knežević i Zorana Marković su u svom izlaganju detaljno predstavili zakonodavni okvir za zaštitu zviždača u Crnoj Gori. Iako je zaštita zviždača prioritet u okviru evropskih integracija, kod nas se ova oblast uređuje kroz Zakon o sprečavanju korupcije, gdje je sedam članova posvećeno zaštiti zviždača. Prema njihovim riječima, iako su zakonodavne promjene usmjerene ka većoj zaštiti zviždača, postojeći zakon je napisan na način koji ne podstiče ljude da prijavljuju nepravilnosti. Takođe je napomenuto da zviždač ne mora biti formalno zaposlen u pravnom licu koje prijavljuje, što pruža veću fleksibilnost u prijavljivanju. Međutim, Zakon sadrži određene nedostatke, uključujući rizik da povezana lica, poput supružnika zviždača, mogu snositi neželjene posljedice. Načini prijavljivanja nepravilnosti uključuju interno, eksterno i javno prijavljivanje, pri čemu se interno prijavljivanje smatra najefikasnijim, ali se u praksi rijetko koristi.
Zviždači i sindikati
Povezanost zviždača i sindikata leži u zajedničkom interesu zaštite javnog dobra, borbi protiv zloupotreba na radnom mjestu, te poštovanju zakona u najširem smislu. Sindikati bi trebali igrati ključnu ulogu u promociji statusa zviždača, pravovremenoj reakciji u konkretnim slučajevima, te pružanju pravne, finansijske i psihološke podrške. Izražavanje solidarnosti i javni pritisak također su aktivnosti koje sindikat može koristiti prilikom zaštite zviždača. Sindikati trebaju biti prva adresa kojoj se zviždači mogu obratiti za podršku i zaštitu.
Rizici
Tema zaštite zviždača nosi sa sobom brojne rizike, uključujući osvetu, etiketiranje, te finansijski, socijalni i psihološki teret. Uzimajući u obzir naše društvene norme i stereotipe, poseban problem predstavlja etiketiranje. Sam izraz “zviždač” izaziva negativne konotacije u društvu, što dodatno obeshrabruje potencijalne zviždače. Uočeno je da su pojedini zakonski termini možda namjerno odabrani kako bi se umanjio entuzijazam za prijavljivanje nepravilnosti, ali za to nema konkretnih dokaza.
EU integracije i sindikati
Andrijana Radović iz NVO COSMO je predstavila temu “EU Integracije i uloga sindikata”, naglašavajući važnost socijalnog dijaloga unutar procesa evropskih integracija. Fokus je bio na Poglavlju 19 – Socijalna politika i zapošljavanje, koje je ključno za sindikate i za čije zatvaranje je potrebno ispuniti tri mjerila. Iako su zakoni u Crnoj Gori generalno usklađeni sa EU direktivama, problem leži u njihovoj implementaciji, za koju su potrebni adekvatni akcioni planovi.
Dodatna vrijednost aktivnosti
Seminar, organizovan od strane Sindikata uprave i Samostalnog sindikata zdravstva, uz logističku podršku Saveza sindikata Crne Gore, omogućio je intenzivnu diskusiju i razmjenu iskustava među učesnicima, čime je postignut jedan od ključnih ciljeva – podizanje svijesti sindikalnih aktivista o značaju njihove uloge u borbi protiv korupcije i procesu EU integracija. Saradnja sa Solidarity centrom i povezivanje sa sindikatima iz regiona doprinijeli su jačanju međunarodne dimenzije ovog projekta.
Ciljna grupa
Seminaru su prisustvovali predstavnici sindikalnih organizacija članica Sindikata uprave, Samostalnog sindikata zdravstva i Sindikata sudstva Crne Gore. Ukupno 33 predstavnika sindikata i tri predavača iz NVO sektora su učestvovali u ovoj edukativnoj aktivnosti.
Zaključci
- Na narednim seminarima nastaviti nadogradnju ovih tema, s posebnim osvrtom na nove teme kao što su zarade, zdravlje i zaštita na radu.
- Vladi Crne Gore uputiti dopis sa zahtjevom za povećanje transparentnosti prilikom donošenja zakona, strategija i akcionih planova.
- Podnijeti inicijativu prema Vladi Crne Gore kako bi se osiguralo da Agencija za sprječavanje korupcije, u najkraćem roku i u skladu sa Zakonom o sprječavanju korupcije, dobije informaciju od svih institucija o imenovanju lica za zaštitu zviždača.
Komentariši